امروزه استفاده از دستگاه کارت خوان ، برای همه صاحبان کسب و کار اهمیت ویژه ای دارد و می توانید در هر مکان و هر زمانی از آن استفاده کنید. توسط دستگاه های کارت خوان می توان عملیات جابه جایی پول را سهولت بخشید و همچنین این دستگاه نقش مهمی در نظام اقتصادی جامعه را به عهده دارد و گردش مالی در سیستم های بانکی کشور بالا می رود.

در این مقاله، هر آنچه که باید درمورد دستگاه کارتخوان و ویژگی های آن باید بدانید، به شما ارائه می کنیم. تا انتها ما را همراهی کنید.

اهمیت استفاده از دستگاه کارتخوان سیار در کسب و کار

توسط دستگاه های کارتخوان ، مردم از پول نقد کمتر استفاده می کنند و در صورتی که سرمایه های نقدی بالایی در حساب های بانکی جمع آوری شود  در پیشرفت کشور و سرمایه گذاری های بانکی تاثیر به سزایی خواهد داشت.

با استفاده از دستگاه های کارت خوان امنیت تراکنش ها تا حد زیادی افزایش می یابد. به طوری که اصل پول در حساب شما موجود می باشد و از دست سارقان در امان می ماند.

انواع دستگاه های کارت خوان در بازار موجود است که توسط ویژگی متصل شدن به شبکه های داخلی و وای فای ، قابلیت استفاده در همه مکان ها رادارد. این قابلیت جالب ، کسب و کار بسیاری را رونق بخشیده است و در کارهای خرید و فروش آنها، سهولت داده است.

یکی از مزایای مثبت در استفاده از دستگاه های کارت خوان، درهنگام خرید با کارت اعتباری عدم کاهش کارمزد می باشد.

سالیانه هزینه های زیادی صرف نگهداری و چاپ اسکناس ها می شود. به جای خرید سنتی و پرداخت نقدی، استفاده از کارتخوان ها، باعث کاهش هزینه های نگهداری و چاپ اسکناس ها می شود.

این کارتخوان ها نقش یک بانک کوچک قابل حمل را بازی می کنند که کارهای ساده بانکی را انجام می دهند و برای دریافت موجودی و حتی پرداخت قبوض ، نیازی به مراجعه حضوری به بانک نمی باشد.

توسط کارت خوانها می توانید خرید با مبالغ بالایی داشته باشید، مثلا برای خرید یک لپ تاپ هیچ فردی 30 میلیون تومان پول نقد با خود حمل نمی کند. در صورتی که در گذشته ها ، خرید ها دردسرهای زیادی داشت و خریدها با اسکناس انجام می شد.

ویژگی های دستگاه کارتخوان - افق پودات

قدمت دستگاه کارتخوان ( pos )

شرایطی را در نظر بگیرید که در آن یک فروشنده برای چک کردن مبالغ فروش خود باید در صندوق خود را باز و بسته کند .این شرایط خطر دزدی را در پی خواهد داشت.

شرایطی که قبل از به وجود آمدن دستگاه کارت خوان ، فروشندگان و بازرگانان ، از پرینترهای دستی ( یا ماشین های zip zip  ) ، برای دریافت اطلاعات از قسمت برآمده بر روی کارت اعتباری توسط  ورق های کاغذی  که با نسخه های کپی کربنی استفاده می کردند.سپس این ورق های کاغذی را برای عمل پردازش به بانک می بردند. این فرآیند ، عملی زمانبر و دشوار بود.آیا راهی برای تسلط بر این مسئله وجود دارد؟ این پرسشی بود که سبب شد دستگاه های کارتخوانی که هم اکنون می شناسیم عرضه شوند.

از جمله کارهایی که می توان با دستگاه کارت خوان (POS)  انجام داد

دستگاه های کارت خوان علاوه بر پرداخت فاکتورهای خرید ،دارای امکانات بیشتری می باشد.

 • امکان خرید با کارت بانکی
 • امکان دریافت شارژ برای تلفن های همراه
 • امکان دریافت موجودی و مانده حساب
 • امکان پرداخت صورت حساب های شناسه دار از جمله : قبوض برق ، آب وگاز و…
 • امکان چاپ آخرین تراکنش بانکی
 • امکان چاپ ریز تراکنش های مالی قبل
 • امکان انتخاب شبای حساب فعال بر روی دستگاه کارت خوان

بیشتر بدانید: نکات امنیتی دستگاه کارتخوان سیار

طریقه انجام خرید با کارت های بانکی

1- ابتدا دستگاه را روشن می کنیم.

2- کارت موردنظر را در محل مخصوص خواندن کارت در جهت پایین می کشیم که این عمل را با سرعت متوسط انجام می دهیم، سرعت بالا و پایین هر دو سبب مختل شدن انجام عملیات می شود. بعد گزینه خرید را انتخاب و تایید می کنیم.

3- مبلغ خرید را به صورت ریال وارد کرده و دوباره گزینه تایید را می زنیم.

4- در مرحله بعد رمز کارت را وارد کرده ، که این عمل توسط مشتری صورت می گیرد و سپس تایید را می زنیم.

5- بعد از مدت زمان کوتاهی ، تایید عملیات پرداخت انجام می شود و رسید قبض آن چاپ می گردد. در این صورت رسید را جدا کرده و به مشتری تحویل می دهیم.

طریقه انجام تنظیمات دستگاه کارت خوان برای تک پرینتر

با انجام هر تراکنش دو رسید صادر می شود، یکی برای مشتری و دیگری برای فروشنده چاپ می گردد.برای صرفه جویی در مصرف کاغذ ، با توجه به نیاز مشتری می توان با تغییراتی که در تنظیمات دستگاه کارتخوان صورت می گیرد ، فقط یک رسید چاپی برای مشتری صادر می گردد. برای انجام این کار عملیات زیر را دنبال کنید:

ابتدا دکمه منو را فشرده، سپس فروشگاه را انتخاب کنید و سپس رمز را بزنید، که این رمزدر سامانه های گوناگون متفاوت می باشد. سپس بخش تنظیمات را انتخاب کرده و تایید را می زنیم.

در مرحله بعد پذیرنده و نوع رسید را انتخاب می کنیم. و در مرحله آخرعدم چاپ رسید برای پذیرنده (فروشنده) را تایید می کنیم.

ویژگی های دستگاه کارتخوان - دستگاه کارتخوان نیولند

طریقه دریافت شارژ برای تلفن های همراه

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین تراکنش ها ، دریافت شارژ توسط دستگاه کارت خوان می باشد.توسط این ویژگی ، علاوه بر اینکه می توانید برای دیگران شارژ خرید کنید ، می توانید برای سیم کارت دستگاه کارت خوان شارژ تهیه کنید. این در صورتی است که دستگاه کارت خوان به تلفن ثابت وصل نباشد.

برای دریافت شارژ تلفن های همراه ، ابتدا باید دستگاه پوز را روشن کنید . سپس کارت را در جایگاه مخصوص می کشیم.پس از نمایش صفحه تراکنش ،گزینه شارژ را انتخاب و تایید می کنیم.اپراتور تلفن همراه خود را انتخاب می کنیم و تایید را می زنیم. بعد از این مرحله تعداد شارژ درخواستی را عنوان می کنیم. بعد از اینکه مشتری رمز را وارد کرد، عملیات پرداخت انجام می شود و رسید آن چاپ می شود.

طریقه پرداخت صورت حساب های شناسه دار

طریقه پرداخت قبض ها از طریق دستگاه کارت خوان به صورت زیر می باشد:

ابتدا پس از کشیدن کارت و بالا آمدن صفحه تراکنش، گزینه پرداخت را انتخاب و تایید کنید، سپس شماره شناسه قبض را وارد و تایید نمایید . در مرحله بعدی شماره شناسه پرداخت را وارد و تایید نمایید ، و سپس اطلاعات قبض شما نمایش داده می شود، اطلاعات آن را بررسی نموده و در آخر تایید نمایید. رمز کارت را وارد نمایید و تایید کنید، و در مرحله آخر رسید پرداخت قبض چاپ می گردد ، آن را به مشتری تحویل دهید.

رمز فروشگاه در دستگاه های پوز

رمزی است که توسط PSP  ها بابت امنیت بالای دستگاه های پوز بر روی آن تعریف شده است.این رمز ، برای مشاهده اطلاعات تراکنش ها و تنظیمات و .. که فقط مربوط به مالک دستگاه پوز می شود ،مورد نیاز می باشد.

این رمز در سامانه های مختلف تعریف شده است که در صورت نیاز می توانید آن را تغییر دهید.

به عنوان مثال چند مورد از رمز سامانه های مختلف عبارتند از :

سامانه پاسارگاد : 1234

سامانه یکتا : 2580

سامانه امید سپه : 0000

قابلیت های جانبی دستگاه های کارتخوان (POS) برای کسب و کار

علاوه بر امکانات عمومی که در بالا توضیح دادیم ، دستگاه های پوز دارای تعدادی امکانات جانبی می باشند ، از جمله :

 • قابلیت اتصال به دستگاه بارکدخوان و کد QR
 • قابلیت استفاده از تعدادی حساب در یک دستگاه پوز
 • امکان اتصال به پین پد ، جهت افزایش اعتماد خریداران
 • امکان اتصال به چاپگر دوم
 • امکان اتصال مستقیم به برنامه های PC-POS یا صندوق
 • قابلیت انواع خرید غیرحضوری بدون نیاز به حضور فروشنده

فروش انواع دستگاه های کارتخوان سیار نیولند در شرکت افق پودات

شرکت افق پودات دارای انواع دستگاه کارت خوان با برند Newland می باشد که این دستگاه ها دارای ویژگی های منحصربه فرد می باشند از جمله: دارای قابلیت ضدآب بودن و مقاومت بالا و دارای خدمات پایدار هستند و همچنین سرعت تراکنش های بالایی دارند.

شما می توانید در صورت خرید با مشاورین این سایت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *