امروزه دستگاه کارتخوان در بسیاری از مشاغل ثابت و سیار مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل رعایت اصول نگه داری دستگاه کارتخوان از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله، در مورد روش های نگه داری و مراقبت از دستگاه کارتخوان را با شما صحبت خواهیم کرد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بهبود عملکرد با نگه داری دستگاه کارتخوان

عملکرد سریع دستگاه کارتخوان در اغلب کسب و کارها اهمیت بالایی دارد و تاثیر زیادی بر میزان فروش آن ها دارد. از طرف دیگر، چون اطلاعات مهم تراکنش ها در آن ذخیره شده است، حفاظت ونگه داری از دستگاه کارتخوان نقش مهمی دارد.

صاحبان کسب و کار که به صورت سیار در مکان های عمومی کار می کنند باید بیشتر در نگه داری دستگاه کارتخوان کوشا باشند. زیرا در مکان های عمومی ممکن است به علت ازدحام و شلوغی دستگاه بروی زمین بیفتد و یا حتی سرقت شود.

برخی از مواردی که در افزایش طول عمر دستگاه کارتخوان نقش مهمی دارد در ادامه به آن می پردازیم.

 • استفاده ازافراد متخصص و حرفه ای در زمینه دستگاه کارتخوان
 • رعایت اصول تمیز کردن دستگاه کارتخوان
 • بررسی دستگاه هنگام تحویل دهی
 • بررسی قسمت درج سیمکارت
 • نحوه قرار دادن رول کاغذی
 • امنیت دستگاه کارت خوان
 • سالم نگه داشتن برچسب سریال کارت خوان
 • نگه داری از تجهیزات جانبی دستگاه
نگهداری دستگاه کارتخوان - امنیت دستگاه کارتخوان

بررسی اولیه دستگاه کارتخوان

بهتر است قبل از استفاده دستگاه کارتخوان تمام تجهیزات آن را به دقت بررسی کنید. حتما مطمئن شوید که دستگاه از نظر ظاهری سالم باشد و تمام اتصالات آن موجود باشد. در صورت امکان فعال کردن دستگاه کارتخوان را توسط شرکت فروشنده انجام دهید و از سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. هرچند تنظیمات مربوط به دستگاه کارتخوان چندان سخت نیست ولی بهتر است با استفاده از شخص با تجربه ای با تنظیمات دستگاه آشنا شوید.

نحوه نگه داری از باتری دستگاه کارتخوان

استفاده از دستگاه های کارتخوان و افزایش طول عمر آن ها ارتباط مستقیمی با باتری آن دارد. هنگام خرید دقت کنید که باتری دستگاه از ظرفیت بالایی برخوردار است. عموما یک عدد باتری درون دستگاه های کارتخوان وجود دارد و چون مدت زمان طولانی از آن استفاده می کنید باید تا حد امکان در مراقبت از آن دقت کنید.

هنگامی که می خواهید برای اولین بار از دستگاه کارتخوان استفاده کنید، مانند دستگاه های الکترونیکی دیگر، به مدت 12 الی 24 ساعت به دستگاه شارژ وصل کنید.

قبل از اینکه از دستگاه استفاده کنید حتما 2 ساعت دستگاه کارتخوان را شارژ کنید. قبل از اینکه شارژ دستگاه به 15 درصد برسد آن را به دستگاه شارژ وصل کنید. بعد از اینکه شارژ دستگاه کامل شد، دقت داشته باشید که تا چه مدت شارژ نگه می دارد تا از طول عمر دستگاه مطلع باشید.

هر دستگاه کارتخوان از خود دستگاه شارژ جداگانه دارد و توصیه می کنیم از شارژر اصلی دستگاه استفاده کنید. زیرا استفاده از شارژرهای دیگر با برندهای متفاوت ممکن است در کاهش طول عمر باتری و آسیب رساندن دستگاه تاثیر منفی داشته باشد.

سعی کنید دستگاه کارتخوان را کمتر از پنج دقیق و بیشتر از سه ساعت خاموش نکنید. هنگام روشن شدن دستگاه به هیچ وجه اقدام به خاموش کردن دستگاه نکنید.

امنیت دستگاه کارتخوان

از آنجائیکه دستگاه کارتخوان دارای اطلاعات مهمی مانند تراکنش های مالی است، باید امنیت دستگاه نیز تامین شود. البته شرکت های تولید کننده، دستگاه کارتخوان را به گونه ای طراحی کرده اند که در صورت وارد شدن ضربه یا باز کردن آن، به حالت قفل درآمده و تمام اطلاعات و نرم افزارهای موجود در آن حذف خواهد شد. باز کردن قفل دستگاه توسط هر شخصی امکان پذیر نیست و دارنده دستگاه می تواند به نمایندگی های فروش یا شرکت های پشتیبانی مراجعه کند.

استفاده از افراد متخصص

دستگاه کارت خوان یک دستگاه الکترونیکی است که تنظیمات خاصی دارد و اگر آشنایی با آن ندارید حتما با افراد متخصص در ارتباط باشید. توصیه می کنیم دستگاه کارت خوان خود را از نمایندگی های رسمی خریداری کنید تا از پشتیبانی های شرکت مربوطه بهره مند شوید. اما اگر از دستگاه های استوک استفاده می کنید، باز هم می توانید با یک شرکت خدمات آی تی در ارتباط باشید تا شما را در امر تعمیر، بازرسی و نحوه استفاده از دستگاه کارت خوان راهنمایی کند.

خوشبختانه بعضی از مراکز خدماتی و پشتیبانی 24 ساعته در کشور وجود دارد که شما می توانید در مورد تمام موارد مربوط به دستگاه از آن ها کمک بخواهید.

رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از دستگاه کارتخوان

برای اینکه دستگاه کارتخوان شما مدت زمان بیشتری عمر کند و عملکرد بالایی داشته باشد، باید در مراقبت و نگه داری دستگاه کوشا باشید. برخی از نکات ایمنی که رعایت آن ها الزامی است قرار ذیل به شما ارائه می کنیم:

 • با توجه به نوع دستگاه کارتخوان، از کاغذ رولی مخصوص به آن استفاده کنید و ضخامت و رنگ چاپ آن را بررسی کنید.
 • به هیچ وجه دستگاه کارتخوان را در معرض نور خورشید قرار ندهید تا باعث آسیب رساندن به قسمت های داخلی و خارجی نشود.
 • دقت داشته باشید که مایعات و یا اجسام سنگین روی دستگاه نیفتد.
 • تا حد امکان سیم کارت دستگاه را خارج یا تعویض نکنید، زیرا ممکن است تنظیمات دستگاه مختل شود.
 • در صورت برخورد با هر گونه پیغام خطا با نمایندگی ها و تعمیرکاران متخصص در ارتباط شوید.
 • در صورتی که با تنظیمات دستگاه آشنا نیستید از ورود به تنظیمات دیگر خودداری کنید . زیرا باعث قفل شدن سیستم می شود.
 • از قرار دادن دستگاه در محیط های گرم و سرد به مدت طولانی خودداری کنید.

بیشتر بدانید: نکات امنیتی دستگاه کارتخوان

نگهداری دستگاه کارتخوان - افق پودات

هد مغناطیسی دستگاه کارتخوان

هد مغناطیسی یک قطعه کوچکی است که در قسمت کنار دستگاه کارتخوان قرار دارد. وظیفه این هد مغناطیسی خواندن اطلاعات کارت اعتباری در زمان کشیدن کارت می باشد. با کشیدن کارت تمام اطلاعات به پردازنده دستگاه منتقل می شود.

خوشبختانه دستگاه کارتخوان از هد مغناطیسی با دوام ساخته شده است و دارای عمر طولانی می باشد. چو این قسمت از دستگاه در معرض گرد و غبار و اجسام خارجی قرار دارد، بهتر است هر چند وقت یک بار نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. قبل از تمیز کردن، حتما دستگاه را خاموش کنید. برای نظافت هد مغناطیسی می توانید یک دستمال مرطوب را با الکل آغشته کنید و چندین بار به آرامی درون شیار دستگاه بکشید.

سالم نگه داشتن برچسب سریال دستگاه

شماره سریال در واقع شناسنامه دستگاه است که اغلب دستگاه های کارتخوان این برچسب را دارند. این شماره سریال باید روی دستگاهی که شما خریداری می کنید حک شده باشد. البته در بخش تنظیمات دستگاه نیز قابل مشاهده است. اگر قصد دارید از خدمات پس از فروش دستگاه استفاده کنید داشتن این شماره سریال الزامی است. بنابراین، توصیه می کنیم در حفظ و نگه داری آن کوشا باشید تا در مواقع ضروری از خدمات و پشتیبانی دستگاه بهره مند شوید.

فروش انواع دستگاه های کارت خوان سری نیولند از شرکت افق پودات

دستگاه های کارت خوان سری نیولند در انواع مختلفی وجود دارد و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. از ویژگی های دستگاه کارت خوان می توان به سرعت بالای تراکنش، ظرفیت بالای باتری و ظاهر زیبا اشاره کرد.

از دیگر قابلیت های دستگاه های سری نیولند ضد آب بودن و مقاومت بالای آن می باشد و می تواند شریکی قابل اعتماد در پرداخت باشد. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی ما می توانید از محصولات ما دیدن فرمایید و نسبت به سفارش خود اقدام کنید.

1 دیدگاه در “نکات مهم نگه داری دستگاه کارتخوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *