حفظ یک تجارت امن نه تنها به نفع شماست، بلکه برای مشتریانی که به کسب و کار شما مراجعه می کنند و هزینه خدمات شما را پرداخت می کنند، نیز سود می رساند. از آنجائیکه دستگاه های خودپرداز و کارتخوان برای انجام تراکنش های مالی مورد استفاده قرار می گیرد، باید امنیت حساب های بانکی را تضمین کنید. با پیاده سازی یک پروتکل امنیتی دستگاه، می توانید از تمام تراکنش های مالی مربوط به کسب و کار خود آگاه باشید و به طور فعال از تقلب جلوگیری کنید.

در این مقاله می خواهیم در مورد برخی نکات امنیتی که بسیار مهم است با شما صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل حفظ امنیت دستگاه کارتخوان

امنیت دستگاه کارتخوان به معنای ایجاد یک محیط امن برای خرید و انجام تراکنش های مشتریان است. این می تواند شامل جلوگیری از دسترسی کاربران غیرمجاز به سیستم پرداخت و در نتیجه محافظت از اطلاعات مهم کسب و کار و مشتریان مانند اطلاعات کارت اعتباری باشد. دستگاه های کارتخوان به دلیل استفاده از اینترنت ممکن است مورد حملات سایبری قرار بگیرند. چنین حملات سایبری، برنامه‌های POS را مورد هدف قرار می‌دهند که داده‌های مربوط به تمام خریدها و تراکنش‌های انجام شده از طریق سیستم POS را ذخیره می ‌کنند.

امینت دستگاه پوز به دلیل ماهیت پیچیده حملات به شبکه های امروزی می تواند پیچیده باشد. در ادامه برخی از موارد مهم برای بررسی امینت دستگاه را به شما توضیح خواهیم داد.

موجودی خود را پیگیری کنید

ذخیره اسناد برای تمام انواع دستگاه کارتخوان که برای پردازش پرداخت ها استفاده می کنید بهترین روش است. ذخیره کردن شماره سریال، مکان، مدل و هرگونه یادداشت مرتبط با سخت افزار و شرایط آن به شما کمک می کند تا هرگونه مغایرت یا نشانه های دستکاری را براحتی تشخیص دهید.

در بخش تنظیمات دستگاه کارتخوان نیز می توانید از طریق کلید F1 تراکنش های مالی خود را پیگیری کنید.

دستگاه کارتخوان خود را به طور مرتب بررسی کنید

برای بررسی دقیق دستگاه کارتخوان بهتر است از روش خاصی استفاده کنید تا تمام موارد مربوط به دستگاه را در نظر بگیرید. این موارد عبارتند از:

  • نحوه اتصال به پورت ها
  • خراش روی پوشش پلاستیکی، به خصوص در نزدیکی درزها و درگاه های اتصال
  • اشیاء متصل در جلو یا پشت شکاف های کشنده کارت

مراقب درایوهای USB انگشت شست باشید، زیرا به طور فزاینده‌ای کوچک می‌شوند و هنگام بازرسی دستگاه ‌هایتان به راحتی از دست می ‌روند. برای اینکه تجهیزات POS خود را به طور کامل بازرسی کنید، آن را کاملاً جدا کنید و قسمت زیرین، پشتی و جلوی آن را از نظر هر چیزی که به پورت ها وصل شده یا به ترمینال کارت اعتباری متصل است، بررسی کنید. این کار را برای تمام پایانه‌ها و سوایپرهای کسب‌وکارتان انجام دهید.

تنها چیزی که لازم است یک کلاهبردار است تا بتواند در کسب و کار شما نفوذ کند. به طور رسمی دستگاه های خود را به صورت ماهانه بررسی کنید و مراقب رفتارهای مشکوک باشید.

شاید برای شما جالب باشد: نکات مهم نگه داری دستگاه کارتخوان

امنیت دستگاه کارتخوان - دستگاه پوز

از روش های رمزگذاری مطابق با استاندارد PCI استفاده کنید

هر کسب و کار ملزم به رعایت استانداردهای مشخص شده توسط شورای استانداردهای امنیتی صنعت کارت پرداخت است. رعایت استانداردهای امنیت داده  که توسط این شورا وضع شده است چیزی است که خرده فروشان باید به آن پایبند باشند وگرنه ممکن است جریمه بپردازند.

متاسفانه بسیاری از سیستم‌های POS قدیمی و ارزان ‌تر این اعتبار و کنترل امنیتی اضافی را ارائه نمی ‌کنند. در حالی که اگر از دستگاه های جدید با تکنولوژی پیشرفته استفاده کنید، تقلب به طور چشمگیری کاهش می یابد.

استفاده از کارت تراشه به جای کارت نوار مغناطیسی، نیز بسیار مهم است. البته این تکنولوژی در دستگاه های جدید بیشتر کاربرد دارد و باعث می شود در بسیاری از موارد از تقلب جلوگیری کرد. علاوه بر این، خرده فروشان می توانند تصمیم بگیرند که در رسیدها نیازی به امضا داشته باشند یا خیر. زیرا در صورت وقوع تخلف، صاحب کسب و کار هیچ گونه مسئولیتی را برعده نمی گیرد.

هنگام استفاده از استانداردهای رمزگذاری، داده‌ها اساساً به عنوان یک کد یا توکن ذخیره می ‌شوند و یافتن آن برای هکرها تقریباً غیرممکن است. با این کار، نیازی به نگهداشتن برگه های کاغذی برای دفاع از استرداد هزینه  نمی باشد.

سیستم های محل فروش خود را محدود کنید

مطمئن شوید سیستم های محل فروش فقط در دست کارمندان مورد اعتمادی قرار بگیرد که استفاده از آنها را تایید کرده باشید. برای حفظ امنیت دستگاه توصیه می کنیم، استفاده از شبکه های خود را به کسانی که مجوز دارند و قابل اعتماد هستند محدود کنید تا نظارت کاملی بر آنها داشته باشید.

برای اطمینان بیشتر از محافظت از کسب ‌و کارتان، مطمئن شوید که دستگاه‌ها در پایان روز قفل باشند. اگر دستگاه کارتخوان شما سیار است، ممکن است کارمندان به اشتباه یا از روی قصد دستگاه ها را به خانه ببرند. زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که به دست افراد اشتباهی برسد و با نصب نرم افزار POS شما بر روی آن، هر کسی می تواند به شبکه شما آسیب برساند.

نحوه استفاده از دستگاه پوز را به کارمندان آموزش دهید

یادگیری در مورد امنیت دستگاه را حتما به کارمندان خود نیز آموزش دهید. در این آموزش تمام نکات امینتی که باید به آن توجه کرد و راه های تشخیص و تعمیر آن را بگنجانید. در مورد اینکه آیا ترمینال از نظر فیزیکی دستکاری شده است و چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که دستگاه پوز در پایان روز قفل شده اند، بحث کنید. موارد دیگری که در آموزش کارکنان لازم است مد نظر گرفته شود، موضوع تقلب در محل فروش و روش هایی که کاربران را می توان برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد مشتریان، حساب ها و اطلاعات پرداخت فریب داد، می باشد.

برای افزایش امنیت دستگاه، بهتر است کارمندان رمز عبور خود را به طور مرتب بروز کنند و از رمزهای عبور قوی (ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترها) استفاده کنند. علاوه بر این، مهم است که خط و مشی های خود را به طور کتبی در مورد امنیت POS بیان کرده و درج کنید. پس از آموزش کارکنان، یک چک لیست POS برای مراجعه به هنگام باز کردن و بستن فروشگاه قرار دهید. این تضمین می‌کند که داده‌های POS حتی پس از خروج از شب نیز ایمن نگه داشته می‌شوند.

امنیت دستگاه کارتخوان - افق پودات

آپدیت برنامه POS را به طور منظم اجرا کنید

ممکن است بروزرسانی برنامه‌ های دستگاه پوز آسان به نظر برسد، اما اغلب نادیده گرفته می‌ شود. با بروزرسانی برنامه ها دستگاه کارتخوان در مقابل انواع تقلب و تخلف افراد سودجو تا حدودی ایمن می شود.

مطمئن شوید که به طور فعال از تمام برنامه های نصب شده در سیستم خود استفاده می کنید. اگر برنامه‌های قدیمی دیگر استفاده نمی‌شوند، حتماً آن‌ها را حذف کنید. برای جلوگیری از قطع شدن بروزرسانی ‌ها در یک تراکنش محل فروش، یادآوری تنظیم کنید تا بروزرسانی ‌های منظم قبل یا بعد از ساعت کاری بررسی شود.

برخی از نکات امنیتی برای دستگاه کارتخوان

با توجه به اهمیت و حفظ امنیت حساب های بانکی و تراکنش های مالی، رعایت برخی نکات برای شما الزامی است. درادامه برخی از این موارد به صور خلاصه بیان شده است.

  • هنگام وارد کردن رمز دقت کنید برای افراد دیگر قابل رویت نباشد.
  • رسید تراکنش را نزد خود نگه دارید.
  • در صورت سرقت یا گم شدن بلافاصله گزارش دهید.
  • فرآیند تراکنش را با دقت و کامل انجام دهید.
  • استفاده از خدمات پیامک بانکی برای آگاهی از تراکنش ها لازم است.
  • ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش های قبلی
  • نوار مغناطیسی پشت کارت را در کنار نوار کارت های دیگر قرار ندهید. زیرا ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

خرید بهترین دستگاه های کارتخوان سری نیولند از شرکت افق پودات

شرکت افق پودات، با تجربه چندین ساله در زمینه فروش دستگاه های کارتخوان، بهترین انواع دستگاه های نیولند را با تضمین کیفیت عالی به شما عرضه می کند. این دستگاه ها با توجه به سرعت بالایی که دارد برای توسعه کسب و کار شما بسیار عالی عمل می کند. ویژگی های دیگر این محصولات از جمله ضد آب بودن، مقاوم بودن، طراحی فوق العاده و تکنولوژی نوین آن تضمین کننده کیفیت عالی آن می باشد. برای سفارش هر نوع محصول با ما در تماس باشید.

2 دیدگاه در “نکات امنیت دستگاه کارتخوان سیار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *